Krużewniki

Krużewniki to miejscowość o której słyszeli prawie wszyscy. Bohaterowie 'Samych Swoich’ wzdychali do tej wyidealizowanej miejscowości, która położona jest zapewne na polskich Kresach Wschodnich. W pamięci miłośników produkcji Sylwestra Chęcińskiego z pewnością zapadło również pytanie ’ a w Krużewnikach był?’. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o tej wiosce, która na stałe zapadła w pamięci miłośników polskich seriali.

Gdzie położone są Krużewniki?

Wszyscy zastanawiają się gdzie położone są Krużewniki. Fani 'Samych Swoich’ jako lokalizację podają Wileńszczyznę, Polesie, Nowogródczyznę. Należy zaznaczyć, że akcja serialu miała miejsce w Dobrzykowicach, małej wioski położonej nieopodal Wrocławia. W Dobrzykowicach można zwiedzić domostwa serialowych Kargula i Pawlaka. Wieś ta choć wydaje się podobna do tysięcy innych na obszarze Polski dzięki serialowi 'Sami Swoi’ stała się wyjątkowa. Mieszkańcy Dobrzykowic przez długi czas nie wiedzieli jaki serial jest kręcony na zamieszkującej przez nich wioski. Jeden z mieszkańców tam zamieszkujących wskazuje, że w okresie 1966- 1976 parokrotnie przyjeżdzała ekipa filmowa zaś mieszkańcy zachwycali się kamerami którymi kręcono produkcję.

Krużewniki a dokładniej Boryczówka to mała wieś na obszarze Ukrainy. Właśnie na podstawie dwóch rodów, Mularczyków i Dendrysów zamieszkujących te obszary powstał scenariusz filmu 'Sami Swoi’.

Czy warto przyjechać do Dobrzykowic? Co można zwiedzić na terenie tej dolnośląskiej wsi?

'Sami Swoi’ przynieśli wielki sukces dlatego również na obszarze tej dolnośląskiej wsi kręcono również 'Nie ma mocnych’ oraz w części również 'Kochaj albo rzuć’. Domy Kargula i Pawlaka nadal stoją, jedynie płot został zastąpiony poprzez ukwiecony żywopłot. Stodoła która 'grała’ w 'Samych Swoich’ niestety uległa zawaleniu. W 2000r. powstała fundacja której misją jest zebranie funduszy na renowację osławionego budynku przy ul. Szkolnej 18. W stodole Kargula utworzono izbę pamięci, gdzie zgromadzono są oryginalne przedmioty których używali serialowi bohaterowie.

U zbiegu ulic Stawowej i Szkolnej można ujrzeć rzeźbę Kargula i Pawlaka, Pod koniec 2021r. podjęto decyzję, by skwerowi w Dobrzykowicach gdzie mieści się wspomniana rzeźba nadano imię Sylwestra Chęcińskiego. Wniosek który wpłynął do władz gminy Czernica rozpatrzono pozytywnie, projekt uchwały Rady Gminy nad którym głosowano 30 grudnia 2021r. przyjęto jednogłośnie.

Gdzie jeszcze powinni udać się sympatycy trylogii Sylwestra Chęcińskiego o rodach Karguli i Pawlaków?

Lubomierz to miejscowość w której mieści się Muzeum 'Kargula i Pawlaka’, które powstało w 1995r. Instytucja kultury mieści się w XVI- wiecznym budynku Domu Płócienników. W muzeum tym mieści się sala gdzie wiszą plakaty zapowiadające trylogię Sylwestra Chęcińskiego, można tam znaleźć również lalki Kargula i Pawlaka. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się eksponaty których używali aktorzy podczas kręcenia produkcji.

W Lubomierzu odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych podczas którego można usiąść na krześle które było rekwizytem w 'Samych Swoich’. W trakcie festiwalu przyznawane są Złote, Srebrne, Brązowe Granaty oraz nagroda publiczności, którą stanowi Złota Kosa.

W Lubomierzu wydawany jest miesięcznik Sami Swoi, w którym publikowane są wpisy gości Muzeum którzy zasłynęli szczególnie interesującymi, najbardziej kreatywnymi zapisami w Księdze Pamiątkowej.

Miłośnicy trylogii Sylwestra Chęcińskiego powinni sięgnąć po książkę Dariusza Koźlenko pt. ’ Sami Swoi. Na planie i za kulisami komedii wszechczasów’. Lektura ta jest zalecana wszystkim fanom serialu, którzy planują wyjazd do Dobrzykowic. Lektura jest o tyle ciekawa, że autor zamieszcza nigdzie indziej niepublikowane anegdoty związane z serialem, ciekawostki związane ze zmianą scenariusza w trakcie kręcenia produkcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *