Hemoroidy- przyczyny, objawy, leczenie.
Hemoroidy są to powiększone guzki krwawnicze, którym towarzyszą specyficzne objawy. Hemoroidy zewnętrzne obserwuje się jako sinawe guzki w obszarze odbytu. Hemoroidy wewnętrzne da się odczuć palcem w trakcie badania przez odbyt. Choroba ta daje nieprzyjemne symptomy, takie jak świąd, pieczenie czy krwawienie z odbytu.
Choroba hemoroidalna- objawy
Jeśli chodzi o pierwsze objawy hemoroidów, są to zwłaszcza:
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- swędzenie i pieczenie okolic odbytu,
- krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca i towarzyszący temu ból,
- odczucie parcia na stolec.
Hemoroidy wewnętrzne w początkowej fazie są niezauważalne. Można je wyczuć podczas bezpośredniego badania odbytu. W kolejnych fazach choroby czasem wydostają się na zewnątrz niego. Co ważne, są one unerwione, a więc dają bardziej dokuczliwe dolegliwości i objawy skórne.
Hemoroidy- przyczyny
Do powiększenia guzków krwawniczych dochodzi przez wzrost ciśnienia żylnego, zastój w odbytniczych splotach żylnych. Choroba ta dotyka głównie osób, które mają problem z nadwagą, częstymi zaparciami, prowadzących siedzący tryb życia, pijących zbyt mało wody, jak i nieprzykładających wagi do higieny osobistej. Powstanie hemoroidów jest też wynikiem rozwoju innych schorzeń jak marskość wątroby. Warto też wspomnieć o czynniku genetycznym, jeżeli bliscy cierpieli na chorobę hemoroidalną, wówczas ryzyko jej rozwoju u pacjenta wzrasta. Przypadłość ta dotyka też często kobiety ciężarne. Zjawisko to wynika ze zmian hormonalnych, ucisku powiększonej macicy na naczynia krwionośne, jak zwiększonej wagi.
Sposoby leczenia hemoroidów
W przypadku wystąpienia hemoroidów warto działać natychmiast, aby nie doprowadzić do konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Po zauważeniu pierwszych objawów należy bezzwłocznie udać się do proktologa. Lekarz zalecić wówczas może stosowanie czopków, maści czy innych farmaceutyków. Skuteczne w walce z chorobą hemoroidalną okazują się też pewne naturalne sposoby. Polecane są zwłaszcza nasiadówki czy też przemywanie podrażnionych miejsc ziołowymi naparami. Wsparciem w walce z hemoroidami okazuje się też:
- picie zwiększanej ilości wody (pomaga to w zmiękczeniu i nawilżeniu stolca),
- używanie wilgotnych chusteczek do higieny intymnej, bez perfum oraz alkoholu,
- stosowanie ciepłych nasiadówek,
- spożywanie jedzenia bogatego w błonnik,
- skrócenie czasu spędzonego w toalecie,
- nakładanie zimnego okładu,
- używanie maści z hydrokortyzonem.
Zioła na hemoroidy
Napary z ziół zmniejszają uciążliwe dolegliwości powiązane z żylakami odbyty. Pomocne okazuje się zwłaszcza wyciągi z rumianku, kory dębu, kasztanowca, aloesu czy nagietka. Wystarczy namoczyć wacik w naparze i przemywać nim bolesne miejsce. Innym rozwiązaniem jest picie ziół, zwłaszcza takich jak pokrzywa, piołun i czarny bez. Zioła łagodzą podrażnienia i zmniejszają stan zapalny. Oprócz tego mają właściwości antybakteryjne i ściągające i wspierają gojenie niewielkich ranek.
Miód na hemoroidy
Innym naturalnym sposobem na chorobę hemoroidalną jest miód. Działa on bakteriobójczo, a przy tym przyspiesza gojenie niewielkich ranek. Można go stosować jako maść, smarując nim dotkliwe miejsca. Po 10 minutach wystarczy spłukać go wodą. Istotne jest jednak to, aby miód był wysokiej jakości i musi być naturalny. Inną propozycją jest stosowanie miodu w formie nalewki. Do tego celu należy zmieszać 0,5 l miodu z 0,5 l soku z aloesu oraz spirytusu. Następnie należy odstawić taką mieszankę na tydzień, po czym codziennie jedną łyżeczkę rozpuszczać w niewielkiej ilości wody i wypijać dwa razy dziennie przed jedzeniem.