Ostroga piętowa – objawy, przyczyny, leczenie
Ostroga piętowa stanowi jedną z częściej występujących schorzeń kończyn dolnych, objawiających się nasilonym bólem w okolicy pięty. Do przyczyn choroby zaliczane są m.in. kontuzje i przeciążenia, sprzyjające powstawaniu określonych zmian zwyrodnieniowych. Poznaj objawy, przyczyny, a także sposoby leczenia ostrogi piętowej!
Objawy
Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, objawia się nasilonym bólem pod piętą bądź tuż za nią. Wspomniane dolegliwości są najsilniejsze o poranku podczas chodzenia, jednak z czasem występują również w stanie spoczynku. Ból towarzyszący ostrodze jest najczęściej opisywane jako piekący, a nawet palący.
Odczuwane dolegliwości w podeszwowej części stopy prowadzą do znacznego obniżenia jakości życia. Nieustanny ból zaburza możliwości wypoczynku, co przekłada się również na inne aspekty codzienności.
Przyczyny
Powstawanie ostrogi piętowej jest związane ze zmianami zwyrodnieniowymi, przez które powstaje tzw. narośl kostna na guzie piętowym. Bezpośrednią przyczyną danego stanu rzeczy jest najczęściej długotrwały stan zapalny, przebiegający w obrębie rozcięgna podeszwowego. Wspomniana tkanka łączy nasadę palców stopy z tzw. guzem kości piętowej.
Najczęstszą lokalizacją zapalenia rozcięgna podeszwowego są okolice guza piętowego kości piętowej. Powstała ostra piętowa ma postać nienaturalnej narośli kostnej, upośledzającej funkcję napinania i rozluźniania tkanki łącznej w czasie chodzenia.
Grupą w największym stopniu zagrożoną ostrogą piętowa są osoby w wieku od 40 do 60 lat. Do najczęstszych przyczyn schorzenia zaliczana jest otyłość, płaskostopie oraz długotrwałe stanie i chodzenia po twardej nawierzchni.
W przypadku osób młodszych, ostroga może pojawić się na skutek przeciążeń treningowych, spowodowanych na skutek długotrwałego, ciężkiego treningu. Powtarzające się mikrourazy mogą doprowadzić do wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Przyczyną ostrogi może być również długotrwałe bieganie po twardej nawierzchni połączone z niewłaściwie dobranym obuwiem. Buty za duże, za twarde bądź wyposażone w płaską podeszwę są modelami szczególnie sprzyjającymi wystąpieniu schorzenia. Zawyżony rozmiar obuwia wymusza nieustanną pracę stopy, powodując nienaturalne napięcie rozcięgna podeszwowego.
Przyczyną ostrogi u osób starszych może być zanik poduszki tłuszczowej, absorbującej wstrząsy w czasie chodzenia. Bez wspomnianej tkanki ciało nie jest w stanie przenosić swojego ciężaru w bezpieczny sposób podczas chodzenia.
Leczenie
Leczenie ostrogi piętowej w większości przypadków oparte jest o kompleksową fizjoterapię, łączącą zaawansowane ćwiczenia kinezyterapeutyczne z zabiegami fizykalnymi. Stosowana jest również technika falą uderzeniową, gwarantująca najlepsze efekty dla pacjentów. W leczeniu ostrogi pomocne są takie zabiegi jak:
- krioterapia
- fonoforeza
- jonoforeza
- magnetoterapia
Jedną z częściej stosowanych naturalnych technik są zimne okłady, łagodzące powstały stan zapalny. Pomocne może być również spożywanie produktów działających przeciwzapalnie, takich jak kurkuma, imbir i pieprz cayenne.
Ćwiczenia
Ćwiczenia na ostrogę piętowa oparte są o odpowiednie rozciągnięcie rozcięgna podeszwowego wraz z otaczającymi go mięśniami. Warto w tym celu wykorzystać niewielkich rozmiarów piłeczkę, którą należy przesuwać w kierunku od palców stóp do pięty.
Inne ćwiczenie polega na umieszczeniu zrolowanego ręcznika na śródstopiu, trzymając jego krańce w dłoniach. Ręcznik należy przyciągnąć w swoją stronę, jednocześnie utrzymując nogę wyprostowaną w stawie kolanowym. Skutkiem tego ćwiczenia jest delikatne odgięcie palców w stronę tułowia. Łącznie należy wykonać 4 serie – każda po 15-20 sekund.