Robo-taksówki zalały chińske ulice
Wydawać by się mogło, że autonomiczne pojazdy wciąż możemy oglądać tylko w filmach umiejscowionych w przyszłości. Nic bardziej mylnego – chińska firma technologiczna Baidu uruchomiła pierwszą komercyjną usługę przewozową w Pekinie, opierającą się na całkowicie autonomicznych taksówkach. Usługa Apollo Go Robotaxi korzysta z jednych z najnowocześniejszych na rynku światowym pojazdów, a przedsiębiorstwo zapewnia o ich bezpieczeństwie. Nim te samodzielne taksówki zostały dopuszczone do jazdy przeszły niezliczoną ilość testów bezzałogowych w różnych miastach.
Szybkość i prostota
Zamówienie autonomicznej taksówki jest bardzo proste – odbywa się za pośrednictwem aplikacji Apollo Go dostępnej na smartfona, która zawiera wirtualną nawigację pozwalającą zlokalizować najbliższy pojazd. Dodatkowo samochody posiadają funkcję zdalnego zatrąbienia, która ułatwia użytkownikom ich odnalezienie. Odblokowanie pojazdu odbywa się za pomocą kodu QR oraz kodu zdrowia umieszczonego na boku samochodu, które służą weryfikacji tożsamości oraz zapobieganiu pandemii COVID-19. Następnie pasażer uruchamia pojazd za pomocą przycisku „Start the Journey” (ang. „Rozpocznij podróż”), który rusza po uprzednim sprawdzeniu zapięcia przez pasażera pasów oraz zamknięcia drzwi. Choć w samochodzie nie ma kierowcy, to w razie niebezpieczeństwa posiada on funkcję zdalnego sterowania przez operatora za pomocą 5G. Pojedynczy kurs kosztuje 30 juanów (ok. 17 złotych), a korzystanie z usługi jest możliwe dla pasażerów w wieku od 18 do 60 lat.
Plany na przyszłość
Aktualnie po Shouhgang Park w zachodnim Pekinie porusza się 10 robo-taksówek, które przewożą pasażerów między ośmioma przystankami. Podczas przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbywających się w tym miejscu, pojazdy zapewnią transport sportowcom, ich trenerom i personelowi. Przedsiębiorstwo Baidu w ramach testów przewiozło już ponad 210 000 pasażerów w trzech miastach w Chinach i zapowiada, iż w ciągu najbliższych trzech lat chce rozszerzyć działalność do 30 miast. Firma informuje, iż flota pojazdów ma być rozbudowywana aż do momentu, w którym obejmie cały kraj, umożliwiając społeczeństwu korzystanie z ekologicznych i wygodnych usług przewozowych, przy jednoczesnym zwiększaniu komfortu użytkowania i polepszaniu procesu obsługi bezzałogowej. Chiński rząd planuje zwiększyć prawa autonomicznych i ekologicznych pojazdów, co oznacza iż ich posiadacze lub pasażerowie będą mogli liczyć na specjalne przywileje, takie jak pierwszeństwo na skrzyżowaniach lub wyznaczone miejsca do parkowania w zatłoczonych miastach.
Czego to w Chinach nie wymyślą ?