10 największych katastrof morskich: Morze jako żniwiarz marzeń

Morze, odwieczny towarzysz naszej cywilizacji, kryje w sobie zasób niewyobrażalnej siły i nieprzewidywalności. Jego przestrzenie, choć nieodłącznie związane z ludzkością, były świadkami wielu tragedii. Dziś przypominamy dziesięć największych katastrof morskich w historii.

  1. „Wilhelm Gustloff” (1945) – Wybierając się w ten niewiarygodny rejs w czasie II Wojny Światowej, pasażerowie „Wilhelma Gustloffa” zapewne nie przewidywali, że ich podróż zamieni się w największą katastrofę morską wszech czasów. Statek, przepełniony niemieckimi uchodźcami i wojskowymi, zatonął po trafieniu trzema torpedami radzieckiego okrętu podwodnego. Śmierć poniosło około 9,400 osób, w tym wiele kobiet i dzieci.
  2. „Kiangya” (1948) – W tym samym dziesięcioleciu, w 1948 roku, w pobliżu Szanghaju doszło do katastrofy statku „Kiangya”. Eksplodowała mina z okresu drugiej wojny chińsko-japońskiej. Choć dokładna liczba ofiar nie jest znana, szacuje się, że zginęło od 2750 do nawet 3920 osób.
  3. „Dona Paz” (1987) – Wielu pamięta ten tragiczny wypadek na Filipinach. Statek pasażerski „Dona Paz” zderzył się z tankowcem „Vector”, co doprowadziło do zapłonu i zatonięcia statku. Katastrofa pochłonęła 4,386 ofiar, stając się największym morskim wypadkiem w czasach pokoju.
  4. „Le Joola” (2002) – Ten senegalski prom zatonął w trakcie podróży z Ziguinchor do Dakaru. W wyniku tej katastrofy zginęło około 1,863 osób. Prom został zaprojektowany do przewozu tylko 536 pasażerów, ale był przepełniony.
  5. „Tek Sing” (1822) – Chiński statek, nazywany „Titanicem Wschodu”, zatonął na Morzu Południowochińskim. Ponad 1600 imigrantów zginęło w wyniku tej tragedii.
  6. „SS Sultana” (1865) – Ten parowiec zatopiony na rzece Mississippi, tuż po zakończeniu wojny secesyjnej, jest największą katastrofą morską w historii USA. Wybuch kotła na pokładzie doprowadził do śmierci od 1192 do 1800 osób.
  7. „Titanic” (1912) – Najsłynniejszy na świecie statek, który zatonął po zderzeniu z górą lodową, zabierając ze sobą 1517 istnień. Symbol nieskończonych marzeń i tragicznej arogancji.
  8. „MV Princess of the Stars” (2008) – Filipiński prom zatonął podczas tajfunu Fengshen. 814 z 922 pasażerów i załogi zginęło.
  9. „Empress of Ireland” (1914) – Kanadyjski statek zatonął na Rzece Św. Wawrzyńca po zderzeniu się z norweskim statkiem. Śmierć poniosło 1,012 osób.
  10. „Lusitania” (1915) – Brytyjski transatlantyk zatopiony przez niemiecki okręt podwodny podczas I Wojny Światowej. 1,198 osób zginęło.

Te dziesięć tragedii to przypomnienie o potędze morza, o nieprzewidywalności losu i o tym, jak bardzo życie ludzkie jest cenne. Pozwalają nam docenić osiągnięcia techniki, ale też przypominają, że nadal jesteśmy na łasce natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *