Wprowadzanie dotyku do wirtualnego świata

W niniejszym artykule pragniemy przedstawić postępy Reality Labs w procesie opracowywania i badania rękawic dotykowych. Mają one docelowo wprowadzić w przyszłości zmysł dotyku do przestrzeni wirtualnej. Poprzez ostatnie siedem lat dokonano ogromnych przełomów, takich jak przesuwanie granic miękkiej robotyki czy zaprojektowanie innowacyjnego procesora mikroprzepływowego. Jeden z zespołów skoncentrowany jest na opracowaniu w perspektywie przyszłości interakcji w wirtualnej jak również rozszerzonej rzeczywistości.

Jako główną intencję zespół obrał sobie wykreowanie technologii, mogącej rozwiązać główne wyzwanie metawszechświata, czyli to w jaki sposób dotykać możemy świata wirtualnego. Aby to zobrazować stwórzmy następującą symulację umysłową. Oczami wyobraźni zobacz swoją pracę na łamigówką 3D w wirtualnym świecie. Wykreuj realistyczny awatar przyjaciela, z którym ją rozwiązujesz. Podczas podnoszenia wirtualnej układanki ze stołu Twoje palce w sposób automatyczny przestają się poruszać, gdy poczujesz iż znajduje się w zasięgu Twojej dłoni. Możesz poczuć jak gładka jest powierzchnia kartonu, oraz jak ostre są jego krawędzie, gdy trzymasz go by bliżej się mu przyjrzeć, a kolejno odczuwasz satysfakcjonujące trzęsienie, gdy go odkładasz na miejsce. Celem umożliwienia tego doświadczenia, czyli umożliwienia wprowadzenia zmysłu dotyku do metawszeświata zespól opracowuje dotykowe rękawice, to jest wygodne i konfigurowalne narzędzie, które będzie mogło odtworzyć wiele wrażeń w wirtualnych światach, takich jak nacisk, wibrację czy teksturę.

Mimo iż fazę aktualnych badać można uznać za wczesną, docelowo planuje się by sparować rękawiczki z googlami VR.Chociaż wciąż jesteśmy na wczesnym etapie tych badań, celem jest, aby pewnego dnia sparować rękawiczki z okularami VR, aby uzyskać niepowtarzalne wrażenia. Stworzenie tych rękawic wiąże się z koniecznością wykreowania nowych dziedzin naukowych. Dzięki współpracy z komputerem ludzie umożliwili istnienie takich rękawic między innymi dzięki: nauce percepcyjnej (badanie połączenia słuchowych, dotykowych i wizualnych informacji zwrotnych, w celu przekonania systemu percepcyjnego użytkownika iż rzeczywiście odczuwa ciężar przedmiotu), miękkiej robotyce (dla zapewnienia komfortowego użytkowania nawet przez cały dzień tworzone są nowe miękkie siłowniki, zapewniające czucie dłoni użytkownika).

Równocześnie opracowujemy szybki procesor mikroprzepłyowy, czyli malutki układ sterujący przepływem powietrza, który porusza siłowniki. Technologia śledzenia dłoni, umożliwia z kolei określenie w sposób precyzyjny, gdzie w danym momencie znajduje się ręka użytkownika w wirtualnej przestrzeni, oraz jak wchodzi w jaki sposób współoddziałuje z obiektami, które się tam znajdują.

Ostatnie siedem lat przyniosło wiele innowacyjnych rozwiązań, które przybliżają nas do ukończenia pracy nad wirtualnymi rękawicami. Ciągły postęp i rozwijająca się technologia napawają nas optymizmem co do tego, iż w niedalekiej przyszłości nasza wizja wirtualnego dotyku będzie mogła się urzeczywistnić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *