Drony są wykorzystywane do szybszego sadzenia drzew

W ciągu następnych trzech dekad świat musi zasadzić miliard hektarów lasów, aby utrzymać globalne ocieplenie w ryzach — to prawie wystarczy, aby objąć całe Stany Zjednoczone. W latach 1990–2016 wycinanie lasów, pożary i wzrost liczby drapieżnych chrząszczy zniszczyły ponad 130 milionów hektarów lasu.

Co gorsza, ostateczny stan tych zniszczonych ziem może być niebezpieczny dla natychmiastowej interwencji człowieka Wejdź do dronów. Flash Forest z siedzibą w Kanadzie wykorzystuje drony, aby „zbombardować dywanem” krajobraz ze strąkami nasion drzew. Drony te mogą sadzić drzewa do 10 razy szybciej niż ludzie, działają w niedostępnych obszarach i są o 80% tańsze niż tradycyjne metody sadzenia drzew. 20-osobowy zespół planuje sadzić 10 000 drzew tygodniowo w 2022 r., zbliżając się do celu, jakim jest miliard nowych drzew do 2028 r. Pomysł nabiera rozpędu również w Stanach Zjednoczonych, a firma zajmująca się zalesianiem DroneSeed zebrała 36 milionów dolarów rundy finansowania.

Jak to działa?

Drony o dużym udźwigu są wyposażone w pneumatyczny system wypalania, który pozwala im umieścić sadzonki na optymalnej głębokości w glebie. Dzięki temu personel może dostać się do trudniejszych obszarów, do których nie byliby w stanie wejść ludzie zajmujący się plantatorami. Każdy strąk jest ręcznie robiony, zawiera nie mniej niż trzy kiełkujące nasiona, mikoryzę, nawozy i inne ukochane przez uprawy pierwiastki, które są utrzymywane w tajemnicy przez obsługę. Strategia sadzenia drewna zaczyna się od uruchomienia przez startup dronów mapujących w celu oceny królestwa. Po rozpoznaniu za pomocą oprogramowania idealnych miejsc do sadzenia, głównie na podstawie gleby i bieżących upraw, rój dronów zaczyna zrzucać strąki z nasionami z nadmierną precyzją.

Pneumatyczny system wypalania jest pomocny w stromym terenie lub w lasach namorzynowych, umożliwiając dronom napędzanie strąków nasion głębiej w glebie. Po zasadzeniu personel śledzi metodę i uruchamia drona opryskującego, aby dostarczyć sadzonkom witaminy, a jeszcze jeden dron jest używany do kontrolowania metody rozwoju upraw. Ponadto nasiona kiełkują wcześniej niż sadzenie, co zapewnia bardziej praktyczny rozwój i mocny system korzeniowy. Po zbadaniu prototypowych gadżetów startup zasadził już drewno w całym Ontario w Kanadzie. Firma chce obniżyć opłatę do tak niskiego kosztu, jak 50 centów za kapsułę. Nie powinna to być jedyna okazja do przyzwyczajenia się do technologii, by dbać o nasze lasy. Jeśli odwiedziłeś część amazońskiego lasu plemienia Uru-Eu-Wau-Wau w Brazylii, odkryłbyś oszałamiające urządzenie wykorzystywane przez miejscowych do kontrolowania nielegalnego wylesiania.

Obecnie są jedyną firmą dronów zatwierdzoną przez FAA (Federal Aviation Administration), która wdraża drony o dużym udźwigu do ponownego zalesiania po pożarach, zwłaszcza że te drony wymagają wojskowej precyzji. Jeśli ziarno zostanie wystrzelone nawet kilka centymetrów dalej, nie uderzy w gościnną glebę lub może rosnąć zbyt blisko innych nasion, aby przeżyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *