Fontanna di Trevi ciekawostki

Fontanna di Trevi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu, prawdziwy klejnot barokowej architektury. Zbudowana w XVIII wieku przez Nicolo Salvi, jest największą fontanną w Wiecznym Mieście. Jej majestatyczne posągi i bajeczne reliefy, przedstawiające mityczne postacie i sceny z morza, są osadzone w monumentalnym tle pałacu Poli. Fontanna di Trevi przyciąga tłumy turystów, którzy, zgodnie z tradycją, rzucają monety do jej wód, mając nadzieję na powrót do Rzymu. To miejsce pełne jest uroku, historii i fascynujących opowieści.

 1. Nazwa „Trevi” pochodzi od słów „tre vie” (trzy drogi), ponieważ fontanna została zbudowana na skrzyżowaniu trzech ulic.
 2. Rocznie z fontanny wyławia się około 1,5 miliona euro w monetach, które są następnie przekazywane na cele charytatywne.
 3. Według legendy, jeśli odwrócisz się plecami do fontanny i rzucisz monetę prawą ręką przez lewe ramię, wrócisz do Rzymu.
 4. Pierwotny projekt fontanny został stworzony przez artystę Berniniego w XVII wieku, ale ostateczny projekt został zrealizowany przez Nicolo Salvi wiele lat później.
 5. Fontanna jest wyjątkowo duża – ma 26 metrów wysokości i 49 metrów szerokości.
 6. Posąg Neptuna, boga morza, dominuje nad fontanną, prowadząc swój rydwan w kształcie muszli, ciągnięty przez dwie morskie konie.
 7. Fontanna di Trevi jest częścią Pałacu Poli, jeden z wielu historycznych pałaców Rzymu.
 8. Fontanna była popularnym miejscem filmowym; najbardziej znana jest z filmu Federico Felliniego „La Dolce Vita”.
 9. Woda w fontannie pochodzi ze źródła Acqua Vergine, starożytnego rzymskiego akweduktu.
 10. Fontanna di Trevi jest jednym z najbardziej fotografowanych miejsc w Rzymie.
 11. Restauracja fontanny w latach 2013-2015 kosztowała 2,2 miliona euro i była sfinansowana przez włoski dom mody Fendi.
 12. W 2007 roku artysta Graziano Cecchini wyrzucił do fontanny 500 kg czerwonego barwnika, powodując tymczasowe zamknięcie atrakcji.
 13. W czasie restauracji w 2014 roku, zamiast wody, w fontannie pojawiła się przezroczysta platforma, na której turyści mogli „chodzić po wodzie”.
 14. Podobno rzucenie dwóch monet do fontanny zapewni ci nową miłość, a trzech – ślub.
 15. Wodospad fontanny symbolizuje morze.
 16. Zgodnie z rzymskim prawem, kradzież monet z fontanny jest przestępstwem.
 17. Przez większość swojego istnienia, woda z fontanny była uważana za jedną z najczystszych w Rzymie i była używana do picia.
 18. Fontanna di Trevi jest ostatnim punktem znanego rzymskiego akweduktu Aqua Virgo.
 19. Na szczycie fontanny umieszczony jest herb papieża Klemensa XII, który zlecił jej budowę.
 20. Została zbudowana z travertynu, rodzaju wapienia pochodzącego z miejscowych kopalń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *