Pomimo ustaleń dotyczących wkładu Instagrama w depresję nastolatków, Facebook planuje wersję dla dzieci

Facebook planuje stworzenie na Instagramie nowego produktu, który będzie przeznaczony dla dzieci poniżej 13 roku życia. Od marca naciskają na to ustawodawcy. Adam Mosseri, szef Instagrama, stwierdził, że na podstawie badań, które widział ocenia, że wpływ platformy na samopoczucie nastolatków jest niewielkie. Dwóch senatorów wezwało Marka Zuckerberga do opublikowania tych badań, jednak założyciel Facebooka odmówił. Niedawno Wall Street Journal uzyskał dostęp do wewnętrznej komunikacji między badaczami, kierownictwem i pracownikami platformy. Z wiadomości tych wynika, że aż 1 na 5 amerykańskich nastolatków wskazuje, że Instagram sprawia, że czują się gorzej w swoim ciele. 2 na 5 brytyjskich nastolatków uważa, że czuje się nieatrakcyjnie odkąd zaczęło korzystać z platformy. Według badanych nastolatków Instagram ma też wpływ na większy poziom lęku i depresji. Instagram wzmaga presję by dopasować się do stylu życia osób wpływowych. Nagrodą za dostosowanie jest ilość polubień i obserwujących. Choć wielu nastolatków ma świadomość, jak negatywnie oddziałuje na nich portal, wciąż z niego korzystają bojąc się pominięcia.

Młodzi ludzie do 22 roku życia stanowią aż 40% platformy. Działania Instagrama polegające na ukryciu ilości polubień okazały się nieskuteczne i nie rozwiązały problemu. Pracownicy i badacze dyskutują nad innymi rozwiązaniami. Padł pomysł narzędzia, które będzie zachęcało do odpoczynku od aplikacji. Istotnym elementem może być też pozbycie się upiększających twarz filtrów na rzecz takich, które będą je zniekształcać w zabawny sposób. Innym pomysłem jest większa ekspozycja treści od przyjaciół, a zmniejszenie ilości treści pochodzących od celebrytów.

Po wypłynięciu na światło dzienne informacji z badań, senatorowie proszą, by Facebook zaniechał pomysłu uruchomienia platformy dla młodzieży poniżej 13 roku życia. Przedstawiciele Facebooka bronią jednak swoich planów przekonując, że dzieci w tym wieku już i tak korzystają z platformy i lepiej, by robiły to w wersji przeznaczonej specjalnie dla nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *