Nerwica żołądka — czym się objawia i jak ją leczyć?
Nerwica żołądka — czym się objawia i jak ją leczyć?
W życiu każdego człowieka pojawiają się sytuacje stresowe, ale niektórzy odczuwają ich skutki o wiele bardziej. Nerwica żołądka to rodzaj zaburzenia nerwicowego, które dotyka coraz więcej osób. Dowiedz się, jak powstaje nerwicą żołądkowa, jakie objawy ją wyróżniają oraz jak leczyć tę przypadłość.
Czym jest i jak powstaje nerwica żołądka?
Mimo tego, że osoby chore na nerwice żołądka skarżą się na fizyczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego to nie jest on źródłem choroby. Objawy takie jak bóle, nudności, wzdęcia i biegunka są spowodowane przez specyficzną reakcję układu nerwowego na długotrwały stres. Odpowiedzialne za to są nerwy czuciowe, które odbierają bodźce z otoczenia, a następnie przekazują je do neuronów ulokowanych w żołądku i jelitach. Objawy nerwicy nie są charakterystyczne dlatego choroba ta jest często mylona ze wrzodami żołądka, stanami zapalnymi lub nawet nowotworami jamy brzusznej.
Według psychologów na uaktywnienie się choroby najbardziej narażone są osoby, które mają niską odporność psychiczną, czyli nie potrafią radzić sobie ze stresem oraz „trzymają w sobie” negatywne emocje. Jednak w niektórych, wyjątkowych sytuacjach choroba może pojawić się nawet w przypadku silnego podekscytowania.
Objawy nerwicy żołądka
Warto podkreślić, że objawy tego schorzenia nie zagrażają życiu, ale znacząco obniżają jego komfort. W nerwicy żołądka wyróżniamy dwa typy objawów — ze strony przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Problemy gastryczne, na które najczęściej skarżą się na chorzy:
– bóle podbrzusza,
– wzdęcia,
– wymioty,
– skurcze żołądka,
– uczucie przelewania w jamie brzusznej,
– zgaga,
– biegunki,
– zaparcia.
Z kolei do najczęstszych symptomów ze strony układu nerwowego zaliczamy:
– nadmierną potliwość,
– zarumienienie się twarzy,
– uczucie ucisku w klatce piersiowej,
– kłopoty z oddychaniem,
– nierówną pracę serca,
– problemy ze snem.
Niestety, choroba nierzadko jest ciężka do zdiagnozowania z uwagi na różnicę czasu między sytuacją stresową a wystąpieniem objawów. Zazwyczaj skutki oddziaływania stresu na organizm można odczuć do kilku dni po jego wystąpieniu, ale bywa, że atak nerwicy zdarza się po kilku tygodniach.
Jak leczyć nerwicę żołądka?
Po prawidłowym zdiagnozowaniu nerwicy żołądka niezbędne jest kuracja pod nadzorem neurologa. W cięższych przypadkach leczenie odbywa się przy pomocy leków uspokajających i przeciwlękowych. Preparaty ziołowe są stosowane w przypadku lekkiego przebiegu choroby. Mają one na celu wyciszyć chorego oraz pomóc mu się zrelaksować. Niekiedy może okazać się niezbędna psychoterapia. Ponadto specjaliści zalecają zadbać o układ pokarmowy poprzez stosowanie; preparatów osłonowych na żołądek, leków przeciwwymiotnych oraz środków przeczyszczających lub przeciwbiegunkowych (w zależności od problemu). Uwaga! Nieleczona nerwica żołądka może prowadzić do powstania choroby wrzodowej.
Domowe sposoby na nerwicę żołądka
Po pierwsze, chory musi nauczyć się walczyć ze stresem. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne (np. ćwiczenia głębokiego oddychania), muzykoterapia, czy aktywność fizyczna (szczególnie joga i stretching). Najważniejsze, aby wybrana czynność była przyjemnością oraz pomagała oderwać się od stresujących zadań i natrętnych myśli.
Kolejnym ważnym aspektem jest zmiana nawyków żywieniowych. Osoby chore powinny ograniczyć spożywanie alkoholu, a także wyeliminować z jadłospisu produkty wysokoprzetworzone, z wysoką zawartością tłuszczu oraz cukru, ponieważ mogą one nasilać objawy choroby. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o minimum 2 litrach niegazowanej wody dziennie.