Czy pieniądze rządzą PKO Ekstraklasą? Analiza sezonu 2023/2024

Sezon 2023/2024 PKO Ekstraklasy dostarczył kibicom wielu emocji i zaskoczeń. Czy jednak układ sił na boisku odpowiada wartościom rynkowym zespołów? W poniższej analizie porównujemy miejsca w tabeli końcowej z wartościami rynkowymi drużyn według najnowszych danych z Transfermarkt z dnia 30 maja 2024 roku.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pieniądze rzeczywiście mają ogromne znaczenie w piłce nożnej. Najbogatsze kluby powinny dominować ligę, a te z mniejszym budżetem często walczą o utrzymanie. Ale czy w rzeczywistości najdroższe drużyny zajęły najwyższe pozycje w tabeli, a najbiedniejsze musiały pożegnać się z ligą? Sprawdźmy, jak to wyglądało w zakończonym właśnie sezonie.

Nazwa klubu Miejsce sportowe Wartość zespołu Bilans
Jagiellonia 1 4 +3
Śląsk Wrocław 2 5 +3
Legia Warszawa 3 3 0
Pogoń Szczecin 4 10 +6
Lech Poznań 5 2 -3
Górnik Zabrze 6 9 +3
Raków Częstochowa 7 1 -6
Zagłębie Lubin 8 7 -1
Widzew Łódź 9 13 +4
Piast Gliwice 10 11 +1
Stal Mielec 11 12 +1
P. Niepołomice 12 17 +5
Cracovia 13 8 -5
Korona Kielce 14 15 +1
Radomiak 15 6 -9
Warta Poznań 16 16 0
Ruch Chorzów 17 14 -3
ŁKS Łódź 18 18 0

Przegrani:

Radomiak Radom: -9

Radomiak Radom zaliczył najgorszy wynik w zestawieniu. Zespół, który pod względem wartości kadry plasuje się na 6. miejscu, z trudem utrzymał się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Losy Radomiaka ważyły się do ostatniej kolejki, gdzie porażka Warty Poznań uratowała ich przed spadkiem. Kluczowym zawodnikiem jest Luka Vuskovic, którego wartość rynkowa według Transfermarkt wynosi 7 mln euro to mocno zawyżyło wartość całego zespołu. Jest to najdroższy zawodnik grający w naszej lidze.

Raków Częstochowa: -6

Poprzedni już mistrz Polski, Raków Częstochowa, miał ambitne plany na fazę grupową Ligi Mistrzów i obronę krajowego tytułu. Sezon zakończył jednak dopiero na 7. miejscu, co oznacza brak udziału w europejskich pucharach w nadchodzącym sezonie. Klub czeka teraz na powrót trenera Marka Papszuna i odbudowę zespołu, którego wartość wynosi obecnie 37 mln euro.

Cracovia: -5

Cracovia, znana jako „Pasy”, ma trzeci najgorszy współczynnik w zestawieniu. Klub był bliżej strefy spadkowej niż środka tabeli, co kontrastuje z ich budżetowymi możliwościami. Mimo to, Cracovia zdołała przez dwie kolejki być liderem tabeli, co pokazuje potencjał, który nie został w pełni wykorzystany w tym sezonie.

Wygrani:

Pogoń Szczecin: +6

Pogoń Szczecin, choć miała mistrzowskie aspiracje, według wartości zespołu plasowała się dopiero na 10. miejscu. Świetna gra pozwoliła jednak drużynie zająć 4. miejsce, będąc bardzo blisko awansu do europejskich pucharów.

Puszcza Niepołomice: +5

Zespół, który zgodnie z wartością kadry powinien spaść do 1. ligi, zajął 12. miejsce w Ekstraklasie. Puszcza Niepołomice zaskoczyła wielu obserwatorów i z pewnością będzie drużyną, którą warto obserwować w nadchodzącym sezonie.

Widzew Łódź: +4

Widzew Łódź zakończył sezon w środku tabeli, choć wartość ich zawodników sugerowała niższe miejsce. Solidny sezon w wykonaniu Widzewa pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość klubu.

Wasze opinie są niezwykle ważne. Który zespół w waszej ocenie najbardziej zawiódł, a który okazał się pozytywną niespodzianką? Zapraszam do dyskusji i przewidywań na temat nadchodzącego sezonu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *