Skurcze łydek- co warto o nich wiedzieć?

Nasze mięśnie dosłownie każdego dnia przeżywają ogromne obciążenia. Narażamy je z jednej strony na zbyt duży wysiłek, zaś z drugiej na całkowitą stagnację. Jak wiadomo, nie jest to korzystne i sprzyja to nagromadzeniu się kwasu mlekowego. W efekcie dochodzi do mimowolnych i bolesnych skurczy łydek, z którym ciężko się uporać. Co jednak warto o tej przypadłości wiedzieć?

Czym są skurcze łydek?

Skurcze łydek, z naszego punktu widzenia, są nagłym i nieoczekiwanym bóle mięśnia i uczuciem jego drastycznego ściągnięcia. Z bardziej medycznego punktu widzenia można powiedzieć, że ta dokuczliwa przypadłość oznacza nic innego jak zmianę napięcia włókien mięśniowych. Skurcze łydek pojawiają się w tylnej części podudzia, a jednocześnie dochodzi do rozciągnięcia przedniej strony piszczeli. Dolegliwości te- o ile nie uprawiamy sportu wyczynowo- najczęściej pojawiają się w nocy. Co ciekawe, statystycznie znacznie częściej dotyczą one kobiet, niż mężczyzn. Skurcze łydek bez wątpienia są niezwykle bolesne i uporczywe, a w momencie, jeśli ich trwanie się przeciąga, można odczuwać bolesność i tkliwość łydki nawet przez kilka dni.

Jakie są przyczyny powstawania skurczów łydek?

Skurcze łydek zwykle pojawiają się mimowolnie, porą nocną. Cierpi na nie aż 54% kobiet. Jednocześnie warto zauważyć, że w niektórych przypadkach, to my sami jesteśmy odpowiedzialni za ich powstanie. Dlaczego? Otóż wśród ich przyczyny znajdziemy takie czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ, a także takie, które w żaden sposób nie są od nas zależne. Wobec tego, dlaczego powstają skurcze łydek? Można powiedzieć, że do najczęstszych przyczyn należą:

  • nieodpowiednia dieta- uboga w magnez i potas dieta jest najczęstszą przyczyną skurczy łydek. Do tego można dodatkowo zaliczyć odwodnienie organizmu, co wpływa na procesy metaboliczne;
  • przyjmowanie moczopędnych leków- ponownie doprowadzają one do utraty wody, a w efekcie do skurczy;
  • picie zbyt dużej ilości kawy lub napojów zawierających kofeinę;
  • zbyt intensywne treningi- mogą one doprowadzić do urazów mięśni łydek;
  • siedzący tryb życia- stagnacja również może doprowadzić do powstania skurczy łydek;
  • siedząca lub stojąca praca- mowa tu oczywiście o ciągłym siedzeniu lub staniu przez osiem godzin. Na skurcze łydek najczęściej narażeni są pracownicy biurowi.
  • choroba zwyrodnieniowa lub osteopatyczna krążka międzykręgowego;
  • przewlekła niewydolność żylna, miażdżyca, a także niektóre rodzaje nowotworu- choroby te doprowadzają do większych ucisków na nerwy i naczynia krwionośne kończyn dolnych;
  • otyłość, cukrzyca lub anemia.

Jak więc widać, przyczyny skurczy łydek może być niezwykle wiele. Jednocześnie, niektóre z nich można całkowicie wyeliminować.

Jak poradzić sobie ze skurczami łydek?

Sposób w jaki można poradzić sobie z dolegliwością, uzależniony jest najczęściej od jej przyczyny. Tak naprawdę najczęściej w perspektywie długoterminowej, zaleca się zmianę trybu życia, picie odpowiedniej ilości wody czy suplementację magnezu i potasu. Rekomenduje się również odpowiednio:

  • wprowadzenie większej ilości aktywności fizycznej- w przypadku obciążającej pracy;
  • danie mięśniom czasu na odpoczynek- w przypadku zbyt intensywnych treningów.

Dodatkowo w nagłych i bolesnych skurczach łydek pomocne może okazać się ich masowanie i rozciąganie, co doprowadza do redukcji nacisku na włókna i naczynia krwionośne. Pozytywny wpływ będzie miała także gorąca kąpiel. W przypadku środków farmaceutycznych z kolei poleca się leki rozluźniające, przeciwbólowe lub maści rozgrzewające. Specjalistyczne leki są przepisywane wyłącznie na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *