Najstarsza woda na Ziemi odnaleziona!

W kopalni Kidd Creek na północ od Timmis w Ontario w Kanadzie naukowcy z Uniwersytetu w Toronto odkryli wodę, której wiek określany jest na 1,6 miliarda lat. Oznacza to, że jest to najstarsza woda odnaleziona przez człowieka. Sztab naukowców pracujących nad znaleziskiem wysłał próbki wody wydobytej w 2009 roku do oceny do Londynu. Tam geochemicy z Uniwersytetu Oksfordzkiego potwierdzili szacowany wiek wody.

Woda mająca 1,6 miliarda lat.

Kiedy Barbara Sherwood Lollar, Kierownik Katedry Badań nad Geochemią Izotopową Ziemi i Środowiska Uniwersytetu w Toronto, wysyłała próbki z kopalni w Ontario do swoich kolegów z Oksfordu wiedziała że ma do czynienia z nadzwyczajną wodą. Geochemik spędziła większą część swojej kariery, wędrując po najgłębszych kopalniach świata, znajdując i wydobywając wodę mającą miliony lat. W kopalni Kidd, wydobywającej miedź i cynk, na głębokości 2377 m Lollar udało się znaleźć rekordową solankę. Długo musiała czekać na wyniki wody wydobytej w 2009 roku. Gdy w końcu nadeszły, naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie nie mieli wątpliwości: ta woda naprawdę ma 1,6 miliarda lat. Wiek wody oszacowali za pomocą niezliczonej ilości testów, polegających na pomiarach promieniotwórczych gazów szlachetnych, takich jak hel i ksenon. Pierwiastki te z biegiem lat w coraz większej ilości gromadzą się w wodzie.

Ale to nie było wszystko. W badanej próbce wody naukowcy znaleźli chemolitotroficzne mikroby, które do tej pory znajdowane były w próbkach z dna oceanu. Teraz po raz pierwszy zostały odnalezione w wodzie z głębi kontynentu. Wiadomo, że mikroorganizmy w wodzie przetrwały żywiąc się wodorem i siarczanami.

Kompletny raport z badań dotyczących najstarszej wody na Ziemi opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Communications. Naukowcy podkreślają wagę znaleziska. Woda znaleziona 2,4 kilometra pod powierzchnią ziemi może wpłynąć na sposób postrzegania ewolucji naszej planety jak i natury wody i życia.

Jaki związek ma najstarsza woda z Marsem?

Sherwood Lollar twierdzi, że woda sprzed miliarda lat może pomóc w rozwikłaniu jednego z największych pytań ludzkości: czy na innych planetach może istnieć życie?

Prekambryjska Tarcza Kanadyjska, w której znajdują się ogromne złoża minerałów, ma 2,7 miliarda lat i kiedyś tworzyła dno oceanu. To, co kiedyś było poziome, teraz jest pionowe, a ściany skalne podczas zjazdu po rampie kopalni oferują zwiedzanie starożytnego dna morskiego. Powierzchnia Ziemi podlega ciągłym zmianom. Nienaruszona Tarcza jest obecnie najbliższym ziemskim analogiem do podpowierzchni Marsa. Jeśli woda może wyhodować życie głęboko pod powierzchnią ziemską, jest szansa, że tak samo będzie na Czerwonej Planecie.

„Jeśli istnieją jakieś biomarkery, wskaźniki życia w przeszłości, to muszą one znajdować się pod powierzchnią Ziemi” – uważa Lollar, dodając: „Życie może być czymś, co głęboko przenika naszą planetę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *