Jak drukarka 3D buduje domy?

Druk trójwymiarowy to innowacyjna technologia produkcji, która staje się coraz bardziej popularna. Dzięki drukowi 3D można stworzyć niemal każdy przedmiot. Budowniczy w niewielkiej wiosce w Meksyku testują tę teorię, budując domy dla najuboższych mieszkańców.

Czterdziestoośmioletni Pedro García Hernández to stolarz mieszkający w południowo-wschodnim meksykańskim stanie Tabasco. Tabasco jest w większości porośnięte lasami deszczowymi, a około połowa jego mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Pedro zarabia około 2500 pesos (125,17 dolarów) miesięcznie, pracując na niewielkiej przestrzeni roboczej w swoim domu, w którym mieszka wraz z żoną Patroną i córką Yareli. Ich dom jest podatny na zalania podczas długiej pory deszczowej w stanie Tabasco. Jego podłogi są brudne, a kurz z projektów Pedro pokrywa niemal wszystko – ściany, toaletę z pompą i blaty prowizorycznej kuchni.

Na szczęście wkrótce się to zmieni. W przeciągu kilku miesięcy pan Hernández wraz z rodziną przeprowadzi się do nowego domu, na obrzeżach niewielkiego miasta Nacajuca. Dom ten ma powierzchnię około 46 metrów kwadratowych, dwie sypialnie, wykończoną kuchnię i łazienkę, oraz bieżącą wodę. Co jest najbardziej niezwykłe w ich przyszłym domu? Został on wykonany za pomocą ogromnej trójwymiarowej drukarki, która ma metr wysokości.

Wszystko wskazuje na to, że druk 3D będzie coraz bardziej popularny. Firma konsultingowa Smithers przewiduje, że po związanym z pandemią boomie na drukowanie przedmiotów takich jak wymazy testowe, części do respiratorów czy sprzęt ochronny, rynek druku trójwymiarowego będzie rósł i do 2027 roku osiągnie wartość 55,8 miliardów dolarów. Coraz więcej przedmiotów jest drukowanych przy użyciu tej metody – w budownictwie wykorzystuje się beton, piankę i polimery. Branża nieruchomości również przygotowuje się do tego nowego trendu. Dom wydrukowany w 3D, znajdujący się w Riverhead w stanie Nowy Jork, został w tym roku wyceniony przez firmę budowlaną SQ4D za 299 000 dolarów. Był on reklamowany jako pierwszy dostępny na sprzedaż dom wydrukowany w 3D w Stanach Zjednoczonych, jednak poprzedzały go już podobne projekty w Europie – Francji, Niemczech i Holandii.

Teraz możemy obserwować pierwszą społeczność, która będzie mieszkała w domach wydrukowanych w 3D. Dom pana Hernándeza to jeden z 500 domów, które buduje organizacja non-profit z San Francisco, New Story, która dostarcza rozwiązania mieszkaniowe osobom żyjących w skrajnym ubóstwie, we współpracy z Échale, firmą budującą mieszkania socjalne w Meksyku, oraz Icon, firmą zajmującą się technologią budowlaną z Austin w Teksas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *