Hologramy aerohaptyczne

W końcu nadszedł dzień, gdy możemy poczuć się niczym bohaterowie filmu science fiction. Wszystko za sprawą nowego odkrycia naukowców z Uniwersytetu w Glasgow, którym udało się opracować nowy system tworzenia hologramów.

Hologramy to projekcje trójwymiarowych obiektów w przestrzeni. Do tej pory można było je jedynie zobaczyć. Szkoccy uczeni zainspirowani symulowaną rzeczywistością z filmów Star Trek, stworzyli system wyświetlania ich wspomagany symulacją uczucia dotyku, którą nazwali aerohaptyką. Jak to działa? Przy wyświetlaniu hologramów uruchamiane są strumienie powietrza, mające stworzyć wrażenie dotyku. Dzięki temu dotykając wyświetlanego hologramu, czujemy opór powietrza i mamy wrażenie, że rzeczywiście dotykamy wyświetlanego przedmiotu lub osoby. System nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń, sam ruch dłoni wystarcza aby dysza wydmuchująca powietrze odpowiednio reagowała.

Zdaniem twórców, rozwinięcie tej technologii może pozwolić z czasem na wiele nowych doświadczeń. Być może kiedyś uda się nam wirtualnie połączyć się z awatarem kolegi i podać mu dłoń. Hologramy aerohaptyczne przetestowane zostały na projekcji piłki do koszykówki – dawały możliwość poczucia kształtu piłki, toczenia jej i odbijania.

Udoskonalony system może być przydatny do tworzenia gier wideo, ale też pomocny w leczeniu na odległość. Do tej pory takie rzeczy możliwe były jedynie w filmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *